فارنت: مطمئنا فاکتورهایی نظیر میزان روشنایی و درجه کنتراست صفحه نمایش یک گوشی از مهمترین عواملی است که در هنگام خریدن یک گوشی و یا دستگاه دیجیتال دیگر مانند تبلت سراغ آنها را می‌گیرید.

احتمالا یکی از دلایلی که شما را به سراغ این فاکتورها می‌برد میزان کارآیی و یا بهتر بگویم خوانایی صفحه نمایش در زیر نور شدید مانند نور خورشید در یک روز آفتابی است. شاید به همین خاطر است که وب‌سایت دیسپلی‌میت برخی دستگاه‌های مطرح و محبوب بازار را از این لحاظ با یکدیگر مقایسه کرده است.

شاید آیفون‌گیک‌ها در این خطوط به دنبال نامی از آیفون و یا آی‌پد هستند اما این بار دیگر نوبت یک دیوایس اپلی نیست! این بار نوبت یک گوشی ویندوزفون به نام نوکیا لومیا ۹۰۰ است تا در این موضوع خود را بی‌رقیب بداند و بهترین گوشی از لحاظ کارآیی در زیر نور شدید و مستقیم لقب بگیرد در حالی که گوشی‌های مطرحی همچون آیفون ۴ و گلکسی‌اس سامسونگ در جای دوم قرار بگیرند.

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک کنید

جالب است بدانید که لومیا ۹۰۰ از یک صفحه نمایش آمولد بهره می‌برد که در گذشته نتایج رقت‌بار و وحشتناکی از لحاظ کارآیی در زیر نور مستقیم و شدید داشت اما نوکیا با بهره‌گیری از فناوری کلیربلک و استفاده از فیلترهای پولاریزه این موضوع را حل کرده است.

برای بزرگنمایی تصویر بر روی آن کلیک کنید

در این آزمایش تمامی تبلت‌ها نتایجی ضعیف‌تر از گوشی‌ها بدست اوردند و در صدر انها گلکسی‌تب ۱۰.۱ سامسونگ قرار گرفت و پس از آن نیز آی‌پد ۲ قرار گرفت. این عجیب است که در نتایج این آزمایش از آی‌پد جدید اپل خبری نیست و ظاهرا این آزمایش بر روی این تبلت انجام نشده است.  به هر حال این آزمایش می‌تواند راهنمای خوبی برای افرادی باشد که بیشتر اوقات خود را در محیط بیرون و در زیر نور آفتاب می‌گذرانند.